Letadlový park společnosti se rozšíří o Airbus A330. To umožní Českým aeroliniím otevřít novou, pravidelnou linku do jihokorejského Soulu a navázat intenzivnější codeshareovou spolupráci s Korean Air v oblasti operování dálkových linek z Prahy přes Soul na Dálný Východ po vzoru úspěšného a fungujícího modelu s Etihad Airways. Nová dohoda zároveň zajistí klientům Korean Air lepší návaznost na lety Českých aerolinií z Prahy do Evropy. Kromě Soulu otevřou České aerolinie v letní sezóně 2013 nové spoje do Permu, Nice, Mnichova, Curychu nebo Florencie.

 

Od počátku restrukturalizace analyzujeme východní trhy a hledáme možnosti rozvoje tímto směrem. Vývoj nám dává za pravdu, že budoucností leteckého byznysu je napojení na Asii. Před rokem České aerolinie otevřely novou linku do Abú Dhabi a dohodly se s Etihad Airways na společném operování dálkových destinací z Prahy přes Abú Dhabi do jihovýchodní Asie
a Afriky, nebo naopak do sítě Českých aerolinií,
rekapituluje Philippe Moreels, prezident Českých aerolinií a dodává: „Úspěšnost tohoto projektu nás přivedla k myšlence rozšířit dosavadní codeshareovou spolupráci s dlouholetým partnerem, společností Korean Air
a vytvořit obdobný model, v tomto případě propojující destinace na Dálném Východě a v Tichomoří s Prahou a Evropou.

 

Airbus A330 ve flotile Českých aerolinií

Od června příštího roku se flotila Českých aerolinií rozšíří o dálkový letoun Airbus A330 pronajatý na operativní leasing. Stroj bude kromě jiného nasazován na novou pravidelnou dálkovou linku Českých aerolinií do Soulu. Spoj bude odlétat z Prahy každou sobotu a neděli, ze Soulu pak v neděli a v úterý. Doplní čtyři týdenní lety Korean Air. Obě společnosti budou na lince vzájemně sdílet své kódy. „Díky vzájemnému sladění odletových a příletových časů cestující z Prahy získají perfektní napojení na lety Korean Air ze Soulu do Japonska, Číny
a Tichomoří. Naopak Praha se díky lepší dostupnosti přiblíží milionům cestujících ve východní Asii, a může se stát nejen důležitým přestupným bodem, ale branou do Evropy při jejich cestách dál za Prahu,
“ doplňuje Jiří Marek, viceprezident Českých aerolinií pro Obchod a marketing. České aerolinie plánují kromě Soulu nasazovat Airbus A330 také na nejžádanější spoje společnosti do stávajících destinací. Společnost zvažuje obsluhovat Airbusem A330 například některé linky do/ze Společenství nezávislých států.

 

Nové destinace a více spojů do západní Evropy

Soul není ve výčtu novinek jedinou novou destinací v letovém řádu Českých aerolinií pro letní sezónu 2013. Společnost otevře pravidelné spoje do ruského Permu, Nice, Mnichova, Curychu nebo Florencie. Do některých destinací zavádí polední odletovou vlnu a ve srovnání s letní sezónou 2012 navyšuje počet spojů. Jedná se zejména o Berlín, Düsseldorf, Hamburk, Kodaň, Milán, Stockholm nebo Varšavu. Více spojů týdně společnost meziročně plánuje nabízet také do Nižního Novgorodu, Rostova na Donu nebo Ufy. České aerolinie nově přidají do letového řádu také Brisbane, Singapur nebo Nairobi operované ve spolupráci s Etihad Airways. Novinkou letového řádu je také změna modelu operování u pobaltských destinací. Vilnius, Riga a Tallinn zůstanou v obchodní nabídce Českých aerolinií, na codeshareové bázi je budou operovat airBaltic.

 

Už jen dvoutypová flotila

Na všechny linky Českých aerolinií budou v letní sezóně 2013 nasazovány výlučně letouny typu Airbus (A330, A320, A319) a ATR (ATR72 a ATR42). Společnost tak splní jeden z posledních restrukturalizačních úkolů – přechod na dvoutypovou flotilu. Letouny Boeing 737-500 budou z flotily vyřazeny ještě do konce aktuální zimní sezóny. „Tento krok by se dal považovat za symbolické ukončení restrukturalizace – tříleté období škrtů. Společnost na ně ale musí být připravena i v budoucnosti. Letní sezónou 2013, na jejímž konci si společnost připomene 90. výročí založení, začíná pro České aerolinie fáze opatrného rozvoje,“ uzavírá Philippe Moreels.

 

 

Daniel Šabík

Tiskový mluvčí Českých aerolinií

 

*****

České aerolinie jako vlajkový letecký dopravce České republiky zajišťují spojení z Prahy, a také přes Prahu do významných destinací v Evropě, Střední Asii, Zakavkazsku či na Blízkém východě. Ve spolupráci se svými partnery nabízí v zimní sezóně 2012/2013 spojení do 78 destinací v 44 zemích světa.

 

Od roku 2001 jsou České aerolinie členem letecké aliance SkyTeam, která nabízí klientům členských aerolinií velký výběr destinací, tisíce frekvencí a návazných spojení. Devatenáct členů aliance - Aeroflot, Aerolíneas Argentinas, Aeroméxico, Air Europa, Air France, Alitalia, China Airlines, China Eastern, China Southern, České aerolinie, Delta Airlines, Kenya Airways, KLM Royal Dutch Airlines, Korean Air, Middle East Airlines, Saudia, TAROM, Vietnam Airlines a Xiamen Airlines – ročně přepraví 552 milionů cestujících, kteří mohou denně využít více než 15 000 letů do 1000 destinací v 187 zemích světa. V roce 2010 oslavil SkyTeam deset let své existence.

www.skyteam.com / www.facebook.com/skyteam / www.youtube.com/user/skyteam

 

České aerolinie jsou držiteli certifikátu podle standardu ISO 14001 (ochrana životního prostředí)
a certifikátu podle požadavků IOSA (IATA Operational Safety Audit) představujících nejpokročilejší bezpečnostní standardy v letecké dopravě.